Jaka Polska w „wieku Azji”? – konferencja

Aktualizacja informacji z 10.05. godz. 23:59

CZAS

Sobota, 11 maja 2024 roku, w godzinach 10:00-20:00

Staramy się wystartować punktualnie o 10:00, na salę będziemy wpuszczać około kwadrans wcześniej.

MIEJSCE

Spotykamy się w Kampusie Vizja Park, przy ul. Okopowej 59 w Warszawie

https://maps.app.goo.gl/m1Gf3FkjkJNb7ibK7

IV piętro

Połączone sale 419 i 420. Wejście przez salę 420. Przy wejściu będzie roll-up z logo konferencji.

Na IV piętro trzeba dojechać windą. Windy są w hallu recepcyjnym po lewej i prawej stronie.

Publiczne parkingi dostępne są w całej okolicy, najbliższe przy ulicy Kolskiej i Stawki. W weekendy nie obowiązuje w Warszawie płatne parkowanie. Wg naszych wolontariuszy w weekendy można tez parkować bezpłatnie w Centrum Handlowym Klif (ok. 400 metrów od kampusu). Wjazd na parking na terenie kampusu Vizja Park (od ul. Kolskiej) jest możliwy, ale pod warunkiem wcześniejszego jego opłacenia na recepcji (40 zł za dzień) i podania swoich numerów rejestracyjnych.

NA MIEJSCU

Automaty kawowe znajdują się na każdym piętrze (w holu obok wind), automaty snackowe znajdują się na parterze oraz na 3 piętrze.

Szatnia samoobsługowa: znajduje się na poziomie -1, dojście klatką schodową za recepcją, szatnia w postaci szafek zamykanych elektronicznie, karty do szatni do pobrania na recepcji.

Nieopodal są dwa sklepy Żabka – jedna tuż przy kampusie, druga na ul. Kolskiej 9. Zaraz obok tej drugiej jest pizzeria https://maps.app.goo.gl/DQexkTZ56x4nAjYr8. Wiele punktów gastronomicznych i sklepów jest w oddalonym o ok. 400 m Centrum Handlowym Klif oraz oddalonym o ok. 750 m Centrum Handlowym Arkadia.

Restauracja Akademicka AEH znajduje się na piętrze 1, otwarta jest w tygodniu oraz w wybrane weekendy w godz.: 8:00-16:00. Nie udało nam się ustalić, czy będzie czynna 11 maja. Jak ktoś się dowie, niech napisze w komentarzu poniżej.

WPROWADZENIE DO PROGRAMU KONFERENCJI

Od poprzedniej konferencji „Jaka Polska w wieku Azji?” minęło 6 lat. „Wiek Azji” pojawił się w międzyczasie jako termin w Wikipedii oraz w nagłówkach setek publikacji wielu opiniotwórczych ośrodków, jak choćby World Economic Forum.

Zapraszamy na sporą dawkę informacji w ważnych sterowniczo kwestiach. Głównym bohaterem konferencji jest Polska i jej rozwój, a tłem stanowiącym zarówno wyzwanie jak i inspirację jest dynamiczny rozwój krajów azjatyckich.

Kanał NAI Warszawa zwyczajowo kojarzy się z cybernetyką, którą popularyzujemy. Jednak zawsze podczas naszych konferencji poszerzamy horyzonty i zapraszamy gości specjalnych. Tak będzie i tym razem!

PROGRAM

10:00 Sytuacja demograficzna Polski oraz Azji – Radomir Nowakowski

Sytuacja demograficznej Polski: poziom dzietności, zastępowalność pokoleń, struktura wieku populacji i liczba urodzeń w latach 1946-2024. Azja – ogólne dane najludniejszego kontynentu. Sytuacja demograficzna krajów konfucjańskich oraz Indii wraz z prognozami.

Radomir Nowakowski – absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, lekarz medycyny rodzinnej, ojciec 2 dzieci, pasjonat i popularyzator demografii.

11:15 Cybernetyka i nauka o cywilizacjach jako narzędzia osiągania autonomii – Dominik Dudek

Synteza Polskiej Szkoły Cybernetyki i Nauki Porównawczej o Cywilizacjach pozwala zrozumieć miejsce i relacje Polski w układzie globalnym i skutecznie na nie oddziaływać. Dzięki sprzężeniom zwrotnym pomiędzy narodami można osiągać synergię analogiczną, jak w przypadku współpracy ludzi o różnych talentach. Paradoksalnie takie zależności przyczyniają się nie do zmniejszenia, ale do zwiększenia autonomii wszystkich współpracujących systemów.

Dominik Dudek – cybernetyk, przedsiębiorca. Popularyzator metacybernetyki, wykładowca Narodowej Akademii Informacyjnej.

12:30 Stulecie Azji? Co Mówią liczby? – dr Zbigniew Dylewski

Czy azjatycki smok nas pożre? I kiedy to nastąpi? Analiza wskaźników ekonomicznych dla Azji na tle innych części świata.

Dr Zbigniew Dylewski – ekonomista, adiunkt i wykładowca akademicki, wieloletni członek zarządów spółek kapitałowych, youtuber prowadzący kanał Dr Zbigniew Dylewski – Pieniądz. Gospodarka. Ekonomia.

13:45 Państwo 3.0: Zmiany jakościowe w Chinach oraz szanse i inspiracje dla rozwoju Polski – Leszek Ślazyk

Czym są współczesne Chiny i czym będą niebawem? Wg mnie jest to miejsce na świecie, gdzie powstaje zupełnie nowy model państwa i zupełnie nowy model społeczeństwa, który – jeżeli wszystko będzie się układać tak, jak do tej pory – prędzej czy później stanie się jednym z modeli, przed wyborem z których staniemy my.

Leszek Ślazyk – politolog, publicysta, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, związany z organizacją produkcji w Chinach dla przedsiębiorstw z Polski i krajów Europy Środkowej. Propagator idei współpracy z Państwem Środka w obszarze nowych technologii, zwłaszcza cyfrowych. Twórca portalu chiny24.com oraz kanału internetowego i podcastu „Chiny według Leszka Ślazyka”. Autor książek „Chiny według Leszka Ślazyka” oraz „Twierdza Chiny. Dlaczego nie rozumiemy Chin?”

15:00 Polska na tle rywalizacji NATO i BRICS – Tomasz Banyś

Cybernetyczne analizy i prognozy instytutu ICAS przedstawione blisko 7 lat temu, na pierwszej konferencji „Jaka Polska w wieku Azji?” znajdują coraz więcej potwierdzeń w otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego na tegorocznej konferencji przypomnimy państwu nie tylko samą metodę pomiaru potęgi państw, ale także ocenę trafności tamtych analiz. Przyjrzymy się też bliżej zjawiskom zachodzącym w ramach bloków państw NATO i BRICS.

Tomasz Banyś – inżynier procesów produkcyjnych, analityk Instytutu Cybernetycznych Analiz Strategicznych (ICAS), wykładowca Narodowej Akademii Informacyjnej, współprowadzący kanał Komentarze 8 dnia na YouTube, publicysta „Nowoczesnej Myśli Narodowej”.

16:15 Stosunki polsko-chińskie po 1949 roku – analiza cybernetyczna – Marcin Hagmajer

Rozwój stosunków bilateralnych pomiędzy ChRL i PRL, a później III RP. Stosunki gospodarcze i współpraca ekonomiczna. Kontakty na polach oświaty, kultury i na niwie naukowo-technicznej. Perspektywy wzajemnych relacji w przyszłości.

Marcin Hagmajer – wykładowca Narodowej Akademii Informacyjnej, współprowadzący kanał „Komentarze 8 dnia” na YouTube, publicysta „Nowoczesnej Myśli Narodowej”.

17:30 Azjatyckie strategie energetyczne – wyzwania i inspiracje dla Polski – Andrzej Szczęśniak

Kraje Azji Wschodniej dokonały ogromnych zmian w swoim statusie gospodarczym i społecznym, a co za tym idzie – także politycznym. U ich podstaw leżą strategie energetyczne, które umożliwiły gospodarkom o różnej zasobności w surowce na zbudowanie solidnych podstaw pod rozwój gospodarczy i społeczny. Zaspokojenie potrzeb energetycznych było i wciąż jest połączone z niezwykłą dynamiką technologiczną. Wykład będzie próbą opisu tych strategii, ich uwarunkowań i przeciwności, na które napotkały. W tym kontekście krótko naświetlona zostanie strategia energetyczna Polski.

Andrzej Szczęśniak specjalizuje się w branży energii, szczególnie w technologiach, rynkach, strategiach, bezpieczeństwie i polityce klimatycznej oraz geopolityce. Od 1991 roku w sektorze naftowym, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych w latach 1995-2001. Prezes zarządu Konsorcjum Gdańskiego SA. W latach 2002-2006 w Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. 2006-2007 r. – prezes zarządu Lotos Partner w Grupie Lotos S.A. Ostatnie lata w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Orgmasz (ITECH). Menedżer, analityk, publicysta (obecnie stałe publikacje na KierunekChemia.pl i MyslPolska.info). 

18:45 Wpływ aktywności sportowej na rozwój młodego pokolenia i kultury narodowej – dr Tomasz Wilczewski

Wystąpienie skupi się na analizie, jak uczestnictwo w sportach, z zastosowaniem metody Imopeksis, wpływa na wszechstronny rozwój młodych ludzi oraz na kształtowanie kultury narodowej. Prelekcja zawierać będzie wskazania z dziedziny neurobiologii, psychologii sportu, pedagogiki, fizjologii, nauk o zdrowiu, aby omówić, jak aktywność fizyczna i uczestnictwo sportowe  przyczyniają się do rozwijania różnorodnych aspektów ludzkiego potencjału.

Dr Tomasz Wilczewski – pedagog, doktor nauk o zdrowiu, specjalista w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej. Trener i wykładowca akademicki. Założyciel Akademii Edukacji Psychologii i Sportu, Stowarzyszenia „Unia Sportu Dzieci i Młodzieży” oraz Fundacji Imopeksis.

Program może ulec drobnym modyfikacjom w trakcie. Będziemy o tym mówić na sali wykładowej i pisać bezpośrednio na czacie transmisji on-line.

TRANSMISJE ON-LINE

Wykłady będą transmitowane na żywo poprzez kanał youtube.com/@naiwarszawa

Poniżej bezpośredni link do playlisty ze wszystkimi transmisjami. Jeśli transmisja się nie zaczęła, to dostępna jest zapowiedź danej prelekcji.

Po każdej prelekcji uczestnicy będą mogli zadawać pytania prelegentom – pierwszeństwo będą miały pytania z sali, a jeśli starczy czasu, będziemy zadawać pytania z czatu.

WYMAGANA REJESTRACJA

Aby wziąć udział w wydarzeniu stacjonarnym, należy się zarejestrować. Wymagamy rejestracji, aby wiedzieć, na jaką liczbę osób przygotować salę (która jest modułowa). Rejestracja oznacza zgodę na przesyłanie aktualizacji dotyczących konferencji na podany adres e-mail. Korespondencja przychodzić będzie z adresu naszego mini-sklepu z książkami. W każdej chwili możesz anulować swoją rejestrację i zwolnić ją dla innych chętnych. Osoby niezarejestrowane zostaną przez nas wpuszczone na imprezę tylko pod warunkiem, że będą wolne miejsca oraz pod warunkiem, że w przypadku zgłoszenia się osoby z rejestracją – ustąpią jej miejsce.

[rtec-registration-form event=2535]

KOSZTY

Jesteśmy społeczną „organizacją bez organizacji” i imprezę finansujemy z dobrowolnych datków. Wszystkich uczestników spotkania i transmisji prosimy o dorzucenie się do puli na pokrycie kosztów. Ewentualną nadwyżkę przeznaczymy na kolejną akcję. Rozliczenie będzie dostępne po konferencji na stronie zrzutki.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wieczorem grupa wolontariuszy i seminarzystów NAI Warszawa organizuje wypad na wodę mineralną / herbatę / piwo. Będziemy się „skrzykiwać” po zakończeniu oficjalnej części konferencji. Ewentualnie prosimy pytać o to w trakcie obsługę – wolontariuszy (chodzą z mikrofonem, stoją przy wejściu).

W niedzielę, 12 maja, o 10:00 zapraszamy Państwa na uroczyste odsłonięcie nowego nagrobka profesora Mariana Mazura na Cmentarzu Północnym w Warszawie (kwatera W-VII-11), co zakończy naszą inną społeczną akcję, o której więcej tutaj.

Newsletter

Prosimy o śledzenie niniejszej strony, gdzie będziemy na bieżąco zamieszczać wszelkie aktualizacje – szczegółowy program, rozkład godzinowy etc. Jeśli chcecie Państwo być powiadamiani drogą e-mailową, prosimy zapisać się do naszego newslettera:

Do zobaczenia!

Zespół NAI Warszawa

PS

Wszelkie pytania można zgłaszać w komentarzach poniżej.

9 komentarzy do “Jaka Polska w „wieku Azji”? – konferencja”

    • Planujemy o 10:00. Trwają jeszcze prace na cmentarzu, mają skończyć się na dniach. Jak zobaczymy, że wszystko z nowym nagrobkiem OK – potwierdzimy datę i godzinę odsłonięcia. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
    • Przerwy trzeba robić we własnym zakresie i najwyżej coś „dooglądać” później w internecie. Czemu tak? To w sumie dość proste. Primo, przerwy podrażają koszt sali, bo płacimy stawkę godzinową. Secundo, w tym samym czasie byłoby mniej prelekcji. Biorąc to pod uwagę oraz fakt, że uczestnicy przychodzą i wychodzą o indywidualnych porach, stwierdziliśmy, że najkorzystniej zrobić „maraton spotkań”, a przerwy pozostawić do indywidualnych decyzji.

      Automaty z kawą dostępne są w hallu na tym samym piętrze, więc wyskoczyć po napój można nawet w krótkiej przerwie między prelekcjami.

      Odpowiedz
  1. Ciekawe prelekcje. Gratuluję wyboru prelegentów oraz tematów. Jak zwykle stawiam tezę: ciekawsze jest to czego nie omawiano (czyli spotkajmy się jeszcze raz). Albo: czego nie widzi cybernetyk stosując aparat teoretyczny opisując układ np. państwo. I wtedy posiłkuje się wiedzą np. z historii politycznej albo historii gospodarczej…

    Odpowiedz
  2. Podziękowania dla organizatora(ów) za udaną konferencję. Z mojej perspektywy prelekcje dobrze sprzęgały z tematem i przedstawiają kontekst wyzwań przed potencjalnym oknem zmian w PSM pomiędzy SZAP i ChRL.

    Dziękuję też wszystkim poznanym osobom za ciekawe rozmowy i interesujące rejestraty w korelatorze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00