UWAGA! Zmiana w programie! Zamiast wykładu z cyklu HSS, proponujemy dyskusję nt. potencjalnych skutków Brexitu.
Drodzy Seminarzyści!
W związku z planowanymi sukcesami naszych sportowców w najbliższą sobotę, tj. 25 czerwca zaczniemy o godzinę wcześniej, niż zwykle, czyli o 10:00. Dzięki temu powinniśmy spokojnie skończyć do 15:00, by każdy z nas miał możliwość stania się naocznym świadkiem zwycięskiego meczu naszej reprezentacji 😉
ZAKTUALIZOWANY PROGRAM:
10:00 Rozpoczęcie
CDK – Cybernetyka dla każdego
10:00 CDK 07. Funkcjonowanie psychiki człowieka – insp. Maciej Węgrzyn
Procesy zapamiętywania i zapominania bodźców w zależności od siły bodźca i czasu trwania bodźca powodują zmiany stanu pamięci o sytuacji i pamięci o decyzjach. Pamięć czynna jest używana w procesie decyzyjnym, w którym decydują wyobrażenia o sytuacji i wyobrażenia o decyzjach, pamięć bierna to zbiór wiadomości możliwych do wykorzystania. Równoczesne pojawianie się bodźców tworzy skojarzenia bodźców. Równoczesne pojawianie się decyzji tworzy skojarzenia decyzji. Równoczesne pojawianie się potencjałów korelacyjnych tworzy motywacje do podjęcia decyzji. Wiadomości o tych mechanizmach są podstawą do sterowania informacyjnego systemami autonomicznymi.
11:00 CDK 08. Podstawy manipulacji wg J. Kosseckiego – insp. Maciej Węgrzyn
Różnica między manipulacją a sterowaniem polega na uwzględnianiu lub nieuwzględnianiu interesu systemu sterowanego. Podstawowymi narzędziami sterowania są stereotypy, mity, plotki tworzenie kamuflaży. Ponadto można używać sugestii, kreowania wrogów i przyjaciół, domysłów i innych technik.
ZNP – Z niemiecką precyzją
12:00 ZNP 06. Czy każdy Niemiec jest socjalistą? Socjalizm jako „Leitbild” współczesnej niemieckiej myśli politycznej – Magdalena Ziętek-Wielomska
W swoim dziele „Droga do zniewolenia” F.A. Hayek stawia tezę, że jedną z przyczyn rozwoju ruchu narodowo-socjalistycznego była niezwykła popularność socjalizmu wśród niemieckich intelektualistów na przełomie XIX i XX w. Diagnoza ta wydaje się być słuszna. Do socjalizmu, albo przynajmniej idei socjalnych, odwoływali się nie tylko działacze partyjni ruchów socjalistycznych, ale także zdecydowana większość niemieckich myślicieli i to z przeciwstawnych opcji światopoglądowych. Wystarczy tutaj wspomnieć O. Spenglera, autora dzieła „Duch pruski i socjalizm”, jak i socjaldemokratów G. Radbrucha i H. Kelsena.
Wykłady będą transmitowane na żywo via YouTube. Linki do poszczególnych wykładów znajdą się tutaj, na naszej stronie, w YouTube oraz na Facebooku. Osoby oglądające nas na żywo będą mogły zadawać pytania wykładowcom na czacie.
Zapraszamy i prosimy o udostępnianie!