Data: sobota, 11 maja 2024r.
Miejsce: Kampus Vizja Park, ul. Okopowa 59, Warszawa (mapa)
Każdy wykład wraz z sesją pytań i odpowiedzi od uczestników będzie trwał do 1h 15 minut.
10:00 Sytuacja demograficzna Polski oraz Azji – Radomir Nowakowski
Sytuacja demograficznej Polski: poziom dzietności, zastępowalność pokoleń, struktura wieku populacji i liczba urodzeń w latach 1946-2024. Azja – ogólne dane najludniejszego kontynentu. Sytuacja demograficzna krajów konfucjańskich oraz Indii wraz z prognozami.
Radomir Nowakowski – absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, lekarz medycyny rodzinnej, ojciec 2 dzieci, pasjonat i popularyzator demografii.
11:15 Cybernetyka i nauka o cywilizacjach jako narzędzia osiągania autonomii – Dominik Dudek
Synteza Polskiej Szkoły Cybernetyki i Nauki Porównawczej o Cywilizacjach pozwala zrozumieć miejsce i relacje Polski w układzie globalnym i skutecznie na nie oddziaływać. Dzięki sprzężeniom zwrotnym pomiędzy narodami można osiągać synergię analogiczną, jak w przypadku współpracy ludzi o różnych talentach. Paradoksalnie takie zależności przyczyniają się nie do zmniejszenia, ale do zwiększenia autonomii wszystkich współpracujących systemów.
Dominik Dudek – cybernetyk, przedsiębiorca. Popularyzator metacybernetyki, wykładowca Narodowej Akademii Informacyjnej.
12:30 Stulecie Azji? Co Mówią liczby? – dr Zbigniew Dylewski
Czy azjatycki smok nas pożre? I kiedy to nastąpi? Analiza wskaźników ekonomicznych dla Azji na tle innych części świata.
Dr Zbigniew Dylewski – ekonomista, adiunkt i wykładowca akademicki, wieloletni członek zarządów spółek kapitałowych, youtuber prowadzący kanał Dr Zbigniew Dylewski – Pieniądz. Gospodarka. Ekonomia.
13:45 Państwo 3.0: Zmiany jakościowe w Chinach oraz szanse i inspiracje dla rozwoju Polski – Leszek Ślazyk
Czym są współczesne Chiny i czym będą niebawem? Wg mnie jest to miejsce na świecie, gdzie powstaje zupełnie nowy model państwa i zupełnie nowy model społeczeństwa, który – jeżeli wszystko będzie się układać tak, jak do tej pory – prędzej czy później stanie się jednym z modeli, przed wyborem z których staniemy my.
Leszek Ślazyk – politolog, publicysta, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, związany z organizacją produkcji w Chinach dla przedsiębiorstw z Polski i krajów Europy Środkowej. Propagator idei współpracy z Państwem Środka w obszarze nowych technologii, zwłaszcza cyfrowych. Twórca portalu chiny24.com oraz kanału internetowego i podcastu „Chiny według Leszka Ślazyka”. Autor książek „Chiny według Leszka Ślazyka” oraz „Twierdza Chiny. Dlaczego nie rozumiemy Chin?”
15:00 Polska na tle rywalizacji NATO i BRICS – Tomasz Banyś
Cybernetyczne analizy i prognozy instytutu ICAS przedstawione blisko 7 lat temu, na pierwszej konferencji „Jaka Polska w wieku Azji?” znajdują coraz więcej potwierdzeń w otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego na tegorocznej konferencji przypomnimy państwu nie tylko samą metodę pomiaru potęgi państw, ale także ocenę trafności tamtych analiz. Przyjrzymy się też bliżej zjawiskom zachodzącym w ramach bloków państw NATO i BRICS.
Tomasz Banyś – inżynier procesów produkcyjnych, analityk Instytutu Cybernetycznych Analiz Strategicznych (ICAS), wykładowca Narodowej Akademii Informacyjnej, współprowadzący kanał „Komentarze 8 dnia” na YouTube, publicysta „Nowoczesnej Myśli Narodowej”.
16:15 Stosunki polsko-chińskie po 1949 roku – analiza cybernetyczna – Marcin Hagmajer
Rozwój stosunków bilateralnych pomiędzy ChRL i PRL, a później III RP. Stosunki gospodarcze i współpraca ekonomiczna. Kontakty na polach oświaty, kultury i na niwie naukowo-technicznej. Perspektywy wzajemnych relacji w przyszłości.
Wykładowca Narodowej Akademii Informacyjnej, współprowadzący kanał „Komentarze 8 dnia” na YouTube, publicysta „Nowoczesnej Myśli Narodowej”.
17:30 Azjatyckie strategie energetyczne – wyzwania i inspiracje dla Polski – Andrzej Szczęśniak
Kraje Azji Wschodniej dokonały ogromnych zmian w swoim statusie gospodarczym i społecznym, a co za tym idzie – także politycznym. U ich podstaw leżą strategie energetyczne, które umożliwiły gospodarkom o różnej zasobności w surowce na zbudowanie solidnych podstaw pod rozwój gospodarczy i społeczny. Zaspokojenie potrzeb energetycznych było i wciąż jest połączone z niezwykłą dynamiką technologiczną. Wykład będzie próbą opisu tych strategii, ich uwarunkowań i przeciwności, na które napotkały. W tym kontekście krótko naświetlona zostanie strategia energetyczna Polski.
Andrzej Szczęśniak specjalizuje się w branży energii, szczególnie w technologiach, rynkach, strategiach, bezpieczeństwie i polityce klimatycznej oraz geopolityce. Od 1991 roku w sektorze naftowym, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych w latach 1995-2001. Prezes zarządu Konsorcjum Gdańskiego SA. W latach 2002-2006 w Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. 2006-2007 r. – prezes zarządu Lotos Partner w Grupie Lotos S.A. Ostatnie lata w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Orgmasz (ITECH). Menedżer, analityk, publicysta (obecnie stałe publikacje na KierunekChemia.pl i MyslPolska.info).
18:45 Wpływ aktywności sportowej na rozwój młodego pokolenia i kultury narodowej – dr Tomasz Wilczewski
Wystąpienie skupi się na analizie, jak uczestnictwo w sportach, z zastosowaniem metody Imopeksis, wpływa na wszechstronny rozwój młodych ludzi oraz na kształtowanie kultury narodowej. Prelekcja zawierać będzie wskazania z dziedziny neurobiologii, psychologii sportu, pedagogiki, fizjologii, nauk o zdrowiu, aby omówić, jak aktywność fizyczna i uczestnictwo sportowe przyczyniają się do rozwijania różnorodnych aspektów ludzkiego potencjału.
Dr Tomasz Wilczewski – pedagog, doktor nauk o zdrowiu, specjalista w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej. Trener i wykładowca akademicki. Założyciel Akademii Edukacji Psychologii i Sportu, Stowarzyszenia „Unia Sportu Dzieci i Młodzieży” oraz Fundacji Imopeksis.
Program może jeszcze ulec drobnym modyfikacjom.
Zapraszamy na nasze wydarzenie! Aby wziąć w nim udział należy się zarejestrować na stronie głównej witryny https://naiwarszawa.pl
Wstęp jest wolny od opłat. Zachęcamy wszystkich uczestników konferencji – tych, którzy przyjdą osobiście oraz tych, którzy będą z nami on-line do udziału w kosztach, gdyż działamy non-profit. Szczegóły – https://zrzutka.pl/zww8bt
Zapowiada się bardzo ciekawie 🙂