Drodzy Seminarzyści!
Oto szczegółowy program VIII Seminarium NAI Warszawa w sobotę, 11 marca wraz z linkami do poszczególnych transmisji on-line na naszym kanale YouTube:
10:00 Rozpoczęcie
Cykl CDK – Cybernetyka dla każdego
10:00 CDK 15. Tendencje pozytywne i negatywne – insp. Maciej Węgrzyn
Tendencje pozytywne i negatywne, czyli dawanie czy branie, tworzenie czy niszczenie?
11:00 CDK 16. Tendencje wzajemne i konfiguracje charakterologiczne – insp. Maciej Węgrzyn
Wykład dotyczy następujących kwestii: charaktery przeciwstawne się przyciągają, dobrze działają zespoły o przeciwstawnych dynamizmach, przesunięcia czasowe powodują rozpad związków.
Cykl PZN – Podstawowe założenia nacjokratyzmu
12:15 PZN 04. Naród – produkt ideologii czy twór historii? – Magdalena Ziętek-Wielomska
Jednym z uzasadnień postulatów liberalizmu kosmopolitycznego jest twierdzenie, że narody są sztucznymi konstrukcjami społecznymi, a konkretnie produktami ideologii nacjonalistycznych. Istnienie narodów rzekomo zagraża pokojowi i dobrobytowi na świecie. Nacjokratyzm natomiast przyjmuje, że narody są najwyższym stadium rozwoju społecznego, a ich istnienie wynika z obiektywnych praw rządzących życiem społecznym. Należy postawić pytanie o to, która z tych teorii jest prawdziwa? Czy ewentualnie można mówić o „właściwych narodach” oraz innych tworach społecznych, które tylko noszą nazwę narodów, ale de facto nimi nie są?
Cykl RWI – Realia wojny informacyjnej
13:30 RWI 10. Pucz informacyjny – dr Rafał Brzeski
Najtrudniejszą fazą puczu jest jego legitymizacja, bowiem przewrót jest z definicji nielegalny. Jednym ze sposobów jest pozostawienie na „dekoracyjnych” stanowiskach przedstawicieli poprzedniej ekipy, żeby zachować pozory ciągłości władzy. Dobrze jest sprowadzić jakiegoś polityka, który reprezentuje kraj w ważnej organizacji międzynarodowej i przedstawić go obywatelom jako męża stanu o neutralnych poglądach. Inny trick to ogłoszenie wyborów lub referendum, które właściwie podsterowane będą legitymacją post factum. Można też przyznać otwarcie, że przewrót jest owszem nielegalny, ale został przeprowadzony z konieczności, gdyż poprzednia ekipa świadomie łamała prawo i chciała rządzić permanentnie, gdy tymczasem puczyści zamierzają rządzić tylko tymczasowo, do wyborów.
Gość specjalny NAI Warszawa
15:00 Antropologiczne podstawy wolnej ekonomii – o. dr Jacek Gniadek
Pojęcie wolnej ekonomii pochodzi z encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”. Najlepiej jednakże byłoby mówić za Ludwikiem von Misesem (+1973) o katalaktyce, czyli nauce o wymianie. Punktem wyjścia wystąpienia będzie prakseologia opracowana przez tego austriackiego ekonomistę. W swoim opus magnum „Ludzkie działanie” opisuje on antropologiczne podstawy działania człowieka w sferze ekonomicznej. Opisane przez niego prawa są jednakże wspólne wszystkim ludziom, bez względu na dziedzinę, w której działają. Na przykładzie ekonomii wolnorynkowej zostanie pokazane, że takie kategorie myślowe, jak np. kategoria zysku i straty, są wspólne wszystkim ludziom, bez względu na szerokość geograficzną i rasę. Niestety, brak wspólnych antropologicznych podstaw w myśleniu o człowieku wprowadza chaos w naukach społecznych. Co można zrobić, by nauki społeczne przyjęły jedną wspólną antropologię?
Wykłady będą transmitowane na żywo via YouTube. Linki do poszczególnych wykładów znajdą się na naszej stronie, w YouTube oraz na Facebooku. Osoby oglądające nas na żywo będą mogły zadawać pytania wykładowcom na czacie.
Zapraszamy i prosimy o udostępnianie!